Najczęściej zadawane pytania (FAQ).

Kliknij interesujące Cię pytanie.

Co zyskasz, jeśli zgłosisz swój pomysł do TransferHUB?

TransferHUB to godne warunki pracy i godne pieniądze. Przyznajemy duże dofinansowanie, eksperckie wsparcie i przyjazne warunki do rozwoju Twojego pomysłu. Dlaczego my? 

ROZWIŃ
  • Mamy długie doświadczenie. Jesteśmy inkubatorem, który od lat specjalizuje się w rozwijaniu innowacji dotyczących pracy. Wsparliśmy już ponad 80 innowacji!
  • U nas pracujesz z sensem. W TransferHUB możesz kreatywnie wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie – opracujesz i przetestujesz swoje autorskie rozwiązanie realnego problemu.
  • Możesz łączyć życie osobiste z zawodowym. Proponujemy Ci elastyczny i zaprojektowany pod Ciebie i Twoje potrzeby plan pracy, który uwzględni Twój dostępny czas i inne zobowiązania.
  • Stwarzamy godne warunki pracy. Dajemy nawet 100 tysięcy złotych na rozwój Twojego autorskiego pomysłu. Dzięki temu przez maksymalnie rok będziesz pracować nad tym, co Cię naprawdę pasjonuje i może przynieść realną zmianę na lepsze innym. 
  • Sieciujemy. Damy Ci szansę poznania innych innowatorek i innowatorów społecznych z całej Polski.  
  • Dajemy prestiż – promujemy sprawdzone i działające innowacje.  

Co to jest “innowacja w obszarze pracy”?

W obszarze pracy, czyli taka, która konkretnym grupom osób, które doświadczają trudności na rynku pracy, pomaga zdobyć zatrudnienie lub usprawnić ich funkcjonowanie w pracy. Innowacja powinna dążyć do tego, żeby praca była godna i dostępna.

ROZWIŃ

Pomysły zgłaszane do TransferHUB muszą dotyczyć szeroko pojętej pracy i życia zawodowego. Przykładowe zagadnienia to: przygotowanie do wejścia w życie zawodowe, zdobywanie nowych i poszerzanie posiadanych kompetencji zawodowych, kultura organizacyjna i procesy w środowisku pracy, stosunki w zespołach pracowniczych, znoszenie barier w dostępie do pracy, powrót do pracy zarobkowej po przerwie, wydłużenie satysfakcjonującego życia zawodowego.  

Co TransferHUB uważa za innowację?

Pomysł uznajemy za innowacyjny w skali Polski, jeśli można odpowiedzieć NIE na co najmniej jedno z dwóch poniższych pytań: 

  1. Czy rozwiązanie było kiedykolwiek wcześniej opracowane w Polsce? 
  2. Czy grupa docelowa, do potrzeb której ma być dopasowane rozwiązanie, korzystała z niego kiedykolwiek wcześniej? 

Po odpowiedzeniu sobie na pytanie 1 i 2 oraz zweryfikowaniu Twojego pomysłu w bazach innowacji, uznamy kryterium innowacyjności za spełnione. Możesz samodzielnie skorzystać np. z wyszukiwarki innowacji społecznych, aby sprawdzić, czy Twoje rozwiązanie było już wcześniej stosowane. 

Czy mój pomysł nadaje się do TransferHUB?

Jeśli nie wiesz, czy Twój pomysł odpowiada wymogom TransferHUB proponujemy Ci udział w preinkubacji, która pomoże określić, czy twoje rozwiązanie jest innowacyjne i czy ma szanse zaistnieć na rynku. A wcześniej rozwiąż nasz QUIZ

ROZWIŃ

Aby pomysł został zakwalifikowany do TransferHUB musi spełnić następujące kryteria:

  1. Musi dotyczyć pracy.
  2. Musi być innowacyjny.
  3. Musi mieć potencjał upowszechniania – to znaczy, że pomysł w przyszłości może być używany przez kogoś innego niż Innowator_ka.
  4. Musisz mieć przynajmniej 2-letnie doświadczenie pracy w temacie Twojej innowacji.

Czy procedury w TransferHUB są do przejścia? 

Procedury w TransferHUB stworzyliśmy w taki sposób, aby przeprowadzić Cię przez kolejne kroki inkubacji w sposób przejrzysty i nie budzący wątpliwości. Przeczytaj je, a jeżeli czegoś nie zrozumiesz, odezwij się! Wszystko wyjaśnimy. Możesz też sprawdzić, jak wygląda przebieg całego projektu: zobacz naszą ŚCIEŻKĘ WSPARCIA.

ROZWIŃ

  • Wyjaśnimy ci wszelkie wątpliwości z nimi związane. 
  • Odpowiemy na twoje pytania dotyczące zgodności twojego projektu z procedurami. 
  • Pomożemy ci zaplanować działania zgodne z procedurami. 

Jak przebiega proces preinkubacji, co się w tym czasie dzieje? 

Preinkubacja to czas od momentu przyjęcia Cię do TransferHUB do chwili złożenia przez Ciebie wniosku o grant. Celem preinkubacji jest wsparcie Cię w przygotowaniu innowacji, która najlepiej odpowie na potrzeby odbiorców i skutecznie rozwiąże zdiagnozowany przez Ciebie problem. Preinkubacja trwa maksymalnie 65 dni roboczych. Więcej o preinkubacji przeczytasz TUTAJ.

Czy po preinkubacji otrzymam grant? 

Do preinkubacji przyjmiemy pomysły, które uznamy za rokujące. Preinkubacja będzie więc służyć udoskonaleniu Twojej innowacji. W tym czasie, przy naszym wsparciu, przygotujesz jak najlepszy wniosek o grant. Aby go otrzymać musisz spełnić kryteria konkursowe, które są opisane w procedurach. My pomożemy Ci te wymagania zrozumieć i zastosować.

ROZWIŃ

Na etapie preinkubacji pracujemy z Tobą nad tym, aby zwiększyć szansę na otrzymanie grantu. Preinkubacja potrwa maksymalnie 65 dni roboczych po to, abyś w stosunkowo krótkim czasie przygotował dobry wniosek o grant. W trakcie tych 65 dni m.in. zaprezentujesz dokładniej swój pomysł, spotkasz się trzy razy z facylitatorką (może być online), weźmiesz udział w 2 warsztatach i otrzymasz wsparcie merytoryczne naszego zespołu, które pozwoli Ci udoskonalić Twój pomysł. 

Więcej o preinkubacji przeczytasz tutaj (link do słownika z hasłem “Preinkubacja”) 

Co się stanie z moją innowacją po ukończeniu projektu?

Po zakończeniu projektu wszystkie innowacje zostaną udostępnione na licencji Creative Commons. Każdy, również Ty, będzie mógł z nich korzystać i dalej je rozwijać. Trzy najlepsze pomysły będziemy szeroko upowszechniać. 

Czy własność innowacji zostanie przy mnie?   

Po zakończeniu projektu Twoje rozwiązanie zostanie udostępnione na licencji CreativeCommons (CC BY SA). Każdy będzie mógł z niej skorzystać, zarówno komercyjnie jak i niekomercyjnie, musi jednak oznaczyć z imienia i z nazwiska Ciebie jako osobę autorską.

Czy w przypadku, kiedy innowacja nie osiągnie zamierzonych rezultatów, trzeba zwrócić dotację? 

Nie. Po to będziesz testować innowację, by sprawdzić, czy ona działa. Będziemy rozliczać grant na podstawie produktów, które opracujesz. Być może obiecujące rozwiązanie okaże się niezdatne do upowszechnienia, ale to nie znaczy, że będzie trzeba zwracać środki.   

Jesteśmy ogólnopolską organizacją, która ma 7 oddziałów i 6 filii, ale mamy wspólny NIP. Czy możemy złożyć więcej niż 1 propozycję innowacji? 

ROZWIŃ

Jeżeli posiadacie wspólną (jedną) osobowość prawną, możecie złożyć maksymalnie dwa pomysły. Jeżeli macie oddzielną osobowość prawną, ograniczenie Was nie dotyczy, bo składacie wnioski jako osobne podmioty.

Jak sprawdzić, czy mój pomysł jest innowacyjny? Jakie bazy innowacji sprawdzić zanim zdecyduję się złożyć wniosek ?

ROZWIŃ

Sprawdzenie, czy Twoje rozwiązanie nie było wcześniej rozwijane w Polsce, leży po Twojej stronie. Koniecznie zrób kwerendę w popularnych wyszukiwarkach internetowych, a poza tym sprawdź w następujących bazach innowacji:

Czy osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa, mogą składać wniosek do TransferHUB? Pod jakim warunkiem?

ROZWIŃ

Mogą pod kilkoma warunkami:
1) jeżeli wniosek chce złożyć osoba fizyczna, to musi mieszkać w Polsce,
2) jeśli wniosek składa osoba prawna (np. firma, organizacja), to musi  być w Polsce zarejestrowana.
3) innowacja musi być skierowana do osób zamieszkujących terytorium Polski. 

Jesteśmy w procesie rejestrowania fundacji. Czy możemy złożyć wniosek jako osoby indywidualne, a po zarejestrowaniu fundacji, rozwijać innowację jako fundacja?

ROZWIŃ


Jest to możliwe pod warunkiem, że zdążycie zarejestrować fundację przed podpisaniem umowy grantowej. Po podpisaniu umowy grantowej nie ma już możliwości zmiany.

Czy w ramach grantu można rozwijać aplikację?

ROZWIŃ


Jeśli masz (macie) wyłączne prawa autorskie do pomysłu aplikacji i możecie je przekazać do TransferHUB, a także aplikacja będzie produktem przedstawionym przy rozliczeniu grantu, możecie zgłaszać aplikację.