Nazwa innowacji

Reorientacja zawodowa sportsmenek

Kto pomaga?

Fundacja MaxiFootball

http://maxifootball.pl/

Komu pomaga?

Uczennicom szkół sportowych

Główne wyzwanie, na które odpowiada innowacja

Decyzja o kształceniu w kierunku sportowym zapada wcześnie i równoznaczna jest z ukierunkowaniem młodych ludzi. Ich edukacja jest jednotorowa, skoncentrowana na przygotowaniu do kariery sportowej. Nie ma w niej miejsca na rozwijanie innych zainteresowań, poszukiwanie odmiennych kompetencji. Stwarza to problem dla osób, które ostatecznie nie wybiorą zawodu sportowca oraz dla odchodzących na sportową emeryturę. W obu przypadkach brakuje przygotowania do życia poza sferą sportu.

W szczególnie trudnej sytuacji są młode sportsmenki, dlatego że środowisko trenerskie jest silnie zmaskulinizowane. Bywa, że kobiety te są pod silnym wpływem otoczenia trenerskiego, które wymaga od nich przede wszystkim koncentracji na sporcie. Brakuje osoby, która mogłaby zająć się ich innymi predyspozycjami. Młode sportsmenki są więc zupełnie nieprzygotowane do potencjalnej rezygnacji ze sportu, mogącej wynikać chociażby z kontuzji, ciąży czy ukończenia szkoły sportowej. Model kariery dwutorowej mógłby być odpowiedzią na opisany problem.

Rozwiązanie

Rozwiązaniem proponowanym przez innowatorki podręcznik zatytułowany “Czy masz PLAN B?”. Jego treści pozwalają na lepsze poznanie siebie – zachęcają do refleksji nad alternatywą wobec kariery w sporcie. Podręcznik został opracowany przez psychologa, specjalistkę z zakresu polityki społecznej i koordynatorkę ds. marketingu w sporcie.

Jeśli chcesz skorzystać z tej innowacji, napisz do nas!

transferhub@fise.org.pl