Akceleracja to proces, który ma na celu przyspieszenie rozwoju i upowszechnienie innowacyjnych rozwiązań. W czasie akceleracji przygotowujemy innowację do użycia przez jak największą liczbę użytkowników i użytkowniczek. Doskonalimy rozwiązania o największym potencjale dotarcia do szerokiego grona odbiorców i odbiorczyń.
Czym jest Akceleracja innowacji w ramach TransferHUB?
Program akceleracji zaprojektowała Fundacja Inkubator Technologiczny (Youth Business Poland) na podstawie wieloletnich doświadczeń w prowadzeniu programów inkubacyjnych i akceleracyjnych dla startupów i przedsiębiorstw społecznych. Akceleracja opiera się na bliskiej współpracy z użytkownikami i użytkowniczkami oraz autorami i autorkami innowacji. W ramach akceleracji zapewnimy wsparcie finansowe i merytoryczne aby pozyskać partnerów biznesowych lub instytucje oraz potencjalnych użytkowników i użytkowniczki rozwiązań. Przygotowujemy innowacje do użytku przez jak największą liczbę osób aby umożliwić dalszy rozwój projektów i zwiększyć potencjał ich upowszechnienia.
Kto może wziąć udział w akceleracji?
- Instytucje otoczenia biznesu, instytucje rynku pracy oraz inne podmioty, które wspierają osoby pracujące i pracodawców/pracodawczynie: na przykład: doradcy/doradczynie zawodowe, ośrodki wsparcia dla ekonomii społecznej, instytucje szkoleniowe i wiele innych.
- Pracodawcy/pracodawczynie: zarówno firmy prywatne, publiczne, jak i organizacje społeczne, które zatrudniają pracowników/pracownice.
- Pracownicy/pracownice: osoby zatrudnione na różnych umowach, w tym na umowach
o pracę, umowach cywilno-prawnych oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek. - Związki zawodowe: organizacje reprezentujące interesy pracowników/pracownic
i dbające o ich prawa. - Osoby poszukujące pracy, które aktywnie szukają możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego.
- Osoby wchodzące i powracające na rynek pracy: studenci, osoby uczące się, a także osoby, które wracają na rynek pracy po przerwie.
Co otrzyma innowator/innowatorka podczas akceleracji?
Dla innowatorów i innowatorek mamy kompleksowe wsparcie, wydobywające potencjał ich projektów:
- Indywidualne prowadzenie procesu akceleracji: każdorazowo ustalamy warunki, czas realizacji a zespół ds. akceleracji jest w stałym kontakcie z innowatorem lub innowatorką
- Wsparcie w nawiązaniu relacji z użytkownikami/użytkowniczkami: omagamy Ci nawiązać kontakt z potencjalnymi użytkownikami/użytkowniczkami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania.
- Analizę i pomysły na rozwój. Razem z użytkownikami/użytkowniczkami analizujemy potrzeby i generujemy pomysły na ulepszenie Twojego rozwiązania, angażując także Ciebie jako autora/autorkę innowacji.
- Tworzenie planu działań. Opracujemy model biznesowy, korzystając z narzędzia Canva, która pomoże określić potrzebne zasoby, kierunki testowania i możliwe efekty działań.
- Testowanie w praktyce. Wesprzemy Cię podczas testowania Twojego rozwiązanie w realnych warunkach z udziałem użytkowników/użytkowniczek, aby upewnić się, że jest skuteczne i spełnia ich potrzeby.
- Monitorowanie postępów, żeby Twój był gotowy do upowszechnienia jak najszybciej.
Co otrzyma innowator/innowatorka podczas akceleracji?
Dla innowatorów i innowatorek mamy kompleksowe wsparcie, wydobywające potencjał ich projektów:
- Wybór innowacji
Innowacji do akceleracji szukamy ciągle. Jak to robimy? Organizujemy spotkania typu WorkHub, rozmawiamy z organizacjami i instytucjami. Nie ma terminów zgłoszeń. Innowacje do akceleracji wybiera nasz zespół ekspercki. - Praca nad innowacją:
- wyznaczenie Product Ownera dla wybranej innowacji. Może nim być autor/autorka innowacji albo inna osoba ekspercka,
- podpisanie umowy oraz określenie wydatków w projekcie,
- ustalenie planu działań oraz kamieni milowych,
- badania i nowe testy innowacji, aby dostosować je do potrzeb użytkowników/użytkowniczek i odbiorców/odbiorczyń,
- ewaluacji innowacji, żeby sprawdzić ich skuteczności i potencjał upowszechnienia.
- Upowszechnianie wybranych akceleracji
Na tym etapie opracowujemy raporty oceny potencjału upowszechnienia. Komisja wybiera najlepsze innowacje. Planujemy wdrożenie innowacji, pozyskujemy użytkowników/użytkowniczki i odbiorców, adaptujemy i testujemy innowacje w praktyce.