Oprócz tego, co stale radzimy robić, aby napisać dobry wniosek (polecamy nasze webinary!) o wsparcie Waszych innowacji, ważne jest również to, czego unikać. Dzisiaj pokusimy się o pięć takich punktów, które warto przemyśleć, zanim wyślecie Was wniosek.
Pisząc wniosek o dofinansowanie z TransferHUB, warto unikać kilku kluczowych błędów, które mogą obniżyć Twoje szanse na sukces. Oto pięć rad, jak nie pisać wniosku, by zminimalizować ryzyko odrzucenia wniosku:
- Nie rozwadniaj opisu innowacji brakiem konkretów
Koń jaki jest, każdy widzi. Ale Twoja innowacja dopiero wyłania się z mgły, więc opisz ją tak, żeby każdy mógł zrozumieć, czym jest, co ma zrobić, jak ma działać w praktyce.
Unikaj ogólników i abstrakcyjnych zdań. Opis musi jasno odpowiadać na pytania: co chcesz osiągnąć, jakie problemy rozwiązać i w jaki sposób. Opisując innowację, skup się na konkretnych efektach, które masz zamiar dzięki niej uzyskać. Jeśli Twoja propozycja jest niejasna, nie ułatwi to jej oceny.
Nie przesadź też w drugą stronę: staraj się nie używać żargonu i skrótów pojęć, wypełniania opisu hermetycznymi terminami, które z pewnością sugerują Twoją ogromną wiedzę w danym temacie, ale sprawiają, że opis innowacji staje się nieczytelny.
Przykład:
Zamiast napisać „Nasza innowacja poprawi sytuację na rynku pracy poprzez lepszą organizację pracy zdalnej”, opisz dokładnie, jak planujesz to osiągnąć: „Nasze narzędzie wykorzysta algorytmy sztucznej inteligencji do automatyzacji procesów rekrutacyjnych w firmach zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, co skróci czas rekrutacji”.
Przykład 2:
“Wykorzystanie modelu AI GPT-4o usprawni badanie strukturalnych zależności procesu ESG w firmie” zastąp prostszym: “nasze rozwiązanie wykorzysta sztuczną inteligencję do badania wpływu firmy na środowisko zewnętrzne i stworzenia raportu ESG”.
- Nie adresuj innowacji do zbyt szerokiej grupy docelowej
Koło mogłoby być innowacją, którą możnaby zaadresować do wszystkich, ale… niestety dla osób innowatorskich – zostało już wymyślone. Jeśli nie masz czegoś na miarę koła, nie próbuj trafiać do wszystkich. Innowacje społeczne w TransferHUB muszą precyzyjnie określać, do kogo są skierowane. Skup się na konkretnej grupie, której problemy chcesz rozwiązać, np. osoby starsze, bezrobotne, czy osoby z niepełnosprawnościami.
Przykład:
Zamiast stwierdzić, że „projekt będzie wspierał wszystkie osoby bezrobotne”, określ konkretną grupę, np. „nasz projekt skierowany jest do osób w wieku 50+, które utraciły pracę w wyniku zdiagnozowanego przez nas problemu”.
- Nie zaniedbuj elementów testowych
Nie zakładaj, że Twój projekt będzie działał perfekcyjnie od samego początku. TransferHUB kładzie duży nacisk na testowanie pomysłów w małej skali przed ich upowszechnieniem. Twój wniosek powinien zawierać plan testowania oraz sposób monitorowania rezultatów.
Przykład:
Zamiast zakładać, że „Innowacja zadziała od razu”, pokaż gotowość do testowania w małej skali. Przykładowo: „Projekt zostanie przetestowany w jednej gminie, co pozwoli na zebranie danych i dostosowanie rozwiązań przed ewentualnym rozszerzeniem.” W fazie preinkubacji kluczowa jest gotowość na weryfikację założeń Twojego pomysłu i jego ewentualną modyfikację .
- Nie pomijaj potencjału upowszechnienia
Pamiętaj, że zależy nam, aby Twoje rozwiązanie mogło być używane nie tylko w Twojej grupie testowej. Jeśli nie uwzględnisz w swoim projekcie możliwości szerszego wdrożenia innowacji, możemy uznać go za mało perspektywiczny. Przemyśl, jak Twój pomysł może zostać zaadaptowany na inne obszary lub w innych organizacjach.
- Nie pomijaj życia innowacji po inkubacji
Myśl perspektywicznie – jak będzie działać Twoja innowacja po TransferHUB? To ułatwi Ci zaplanowanie testowania i upowszechnienia projektu. To również oznaka, że Twój pomysł nie jest jednorazowym działaniem, lecz ma potencjał na trwałą zmianę społeczną i upwszechnienie na szerszą skalę.
Mamy nadzieję, że te rady Ci się przydadzą.
Pamiętaj, że TransferHUB szuka innowacyjnych rozwiązań, które mają realny wpływ na poprawę warunków pracy i zatrudnienia. Dopracowanie wniosku zgodnie z powyższymi wskazówkami może znacznie zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie grantu!