Pomysły odpowiadające na wyzwania w obszarze zatrudnienia można zgłaszać w drugim naborze. Chodzi o rozwiązania i usprawnienia dotyczące: pracy kobiet, sytuacji osób w wieku powyżej 50. roku życia, społecznych zmian związanych z automatyzacją i robotyzacją pracy.
Trwa nabór innowacyjnych pomysłów, które dotyczyć będą zatrudnienia. Dofinansowania w kwocie średnio 38 tys. zł mogą zdobyć działania odpowiadające na jedno z poniższych wyzwań związanych z pracą przyszłości:
* starzejące się społeczeństwo (w tym m.in. kwestie zatrzymania w zatrudnieniu pracowników powyżej 50 r.ż., zwiększające się potrzeby zapewnienia usług opiekuńczych dla osób starszych);
* pozycja i możliwości kobiet na rynku pracy (w tym m.in. dostęp do usług opiekuńczych odciążających kobiety; powrót do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym);
* automatyzacja i robotyzacja (w tym m.in. zmiany na rynku pracy związane ze spadkiem zapotrzebowania lub likwidacją poszczególnych zawodów i powstawaniem innych).
Zgłoś rozwiązania w obszarze rynku pracy >> transferhub.pl/aktualny-nabor
– W FISE wciąż analizujemy wyzwania dla pracy przyszłości. Wybraliśmy do TransferHub te tematy, które są nie tylko naglące społecznie, ale też niosą z sobą duży potencjał innowacyjności. Mamy za sobą dobre doświadczenia pierwszego inkubatora w obszarze zatrudnienia. Wiemy, że rozwijanie pomysłu innowacyjnego to okazja do zmiany nie tylko dla organizacji, ale też rozwoju osobistego osób uczestniczących w Inkubatorze. Jesteśmy otwarci na niestandardowe rozwiązania. Gorąco zapraszam do współpracy z nami – mówi Julia Koczanowicz-Chondzyńska, prezeska FISE i koordynatorka Inkubatora TransferHUB.
Poszukiwane są takie usprawnienia i rozwiązania, które:
– są nowatorskie,
– nie były wcześniej stosowane na terenie Polski,
– można przetestować je w ciągu pół roku,
– inne osoby, firmy, instytucje będą mogły z nich w przyszłości korzystać (FISE i FOB pomogą wypromować pomysły, które będą miały największą szansę na wyskalowanie),
– będą pomagać przezwyciężać bariery związane na przykład z niepełnosprawnością, wiekiem, płcią ich odbiorczyniom i odbiorcom.
Innowatorem, czyli osobą zgłaszającą nowatorski pomysł do Projektu TransferHUB, może być:
1) osoba fizyczna (pełnoletnia);
2) grupa nieformalna (2-5 osób);
3) osoba prawna.
Celem TransferHUB jest poszukiwanie innowacji społecznych na wyzwania w obszarze zatrudnienia. W sytuacji zakwalifikowania zgłoszonego rozwiązania jego autorzy deklarują długofalowe zaangażowanie, wynikające z kolejnych etapów rozwijania innowacji. Udział w inkubatorze pozwala na przetestowanie innowacji i otrzymanie wsparcia merytorycznego oraz zdobycie dofinansowania.
– Udział w Inkubatorze to unikalna możliwość sprawdzenia własnych pomysłów na różnego rodzaju rozwiązania czy inicjatywy, na co nie zawsze mamy czas, środki czy przestrzeń. Poszukiwanie innowacji w obszarze miejsca pracy w obecnych realiach jest bardzo potrzebne. Utrzymanie zatrudnienia, zapewnienie godnych warunków pracy i poszukiwanie rozwiązań sprzyjających grupom marginalizowanym czy wykluczanym z rynku pracy, z różnych powodów, wymagają dziś wsparcia i nowatorskiego podejścia. Zachęcamy serdecznie do przesyłania zgłoszeń innowacyjnych pomysłów – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.